PREZENTACJA STROJU DOBRZYŃSKIEGO

22 października 2016 r. w Świetlicy Wiejskiej w Sosnowie gościliśmy Pana Andrzeja Szalkowskiego – Dyrektora Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, który w ramach projektu realizowanego w partnerstwie przez Fundację Ziemia Dobrzyńska i Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, zaprezentował mieszkańcom naszej gminy - LUDOWY STRÓJ DOBRZYŃSKI.

DSC08607

Spotkanie rozpoczęło się opowieścią o historii ziemi dobrzyńskiej, jej kulturze, obyczajach, a także o kuchni – charakterystycznej dla ziemi dobrzyńskiej. Mieszkańcy naszej gminy, a wśród nich gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, które są przedstawicielami lokalnej kultury ludowej, mogły dowiedzieć się jak można wykorzystać w swoich przedsięwzięciach charakterystyczne dla ziemi dobrzyńskiej tradycje, ale także podzielić się swoimi doświadczeniami. Wszyscy wsłuchując się w ciekawe historie o naszej dobrzyńskiej ziemi podziwialiśmy zaprezentowany ludowy strój dobrzyński, który swoją kolorystyką przypomina strój kujawski. W tradycji ludowej ludowy strój dobrzyński rozkwitł z latach 70-tych XIX wieku i zanikł dość wcześnie w wyniku wymieszania się kultury ludowej z kulturą miejską. U kobiet noszących strój ludowy dobrzyński charakterystyczne było granatowe wcięte w talii kaftany. Na głowie nosiły czepce zwane chłopkami, toczkami, wiązanymi pod brodą. Ufryzowane w kok włosy ukrywane były pod toczkiem. Suknie szyte były z granatowego sukna, z materiałów półwełnianych, z kolorowego perkalu. Na początku XX wieku kobiety nosiły bluzki i suto marszczone spódnice, podściełane rodzajem poduszki z tylu poniżej pasa. Nawiązując do mody mieszczańskiej suknie ozdobiono białymi koronkowymi kołnierzykami i mankietami oraz odświętnymi, często czerwonymi fartuchami.

 DSC08627

Mężczyźni nosili granatowe sukmany i płaszcze z granatowego sukna, opończę lub kożuch zimą. Na koszulę zakładali Spencer granatowy ozdobiony guzikami. Kołnierzyk od białej koszuli wywijany był na czerwoną chustę otulającą szyję. Bogatsi nosili szare sukienne ubrania w rodzaju czamarek, obszywane czarnym barankiem, szamerowane zdobniczo z przodu. Głowę okrywano czarnym kapeluszem, z szerokim rondem, zwężającym się lekko ku górze. Zdarzało się zdobienie kapelusza u młodszych mężczyzn rodzajem sprzączki lub aksamitki, zatykanymi za sprzączkę pawimi piórami. Płaszcze przewiązywano włóczkowym pasem, a końce pasa puszczane były po obu stronach.

 DSC08635

Celem prezentacji ludowego stroju dobrzyńskiego jest wdrożenie go do obyczajowości naszego regionu. Wszystkich naszych mieszkańców zachęcamy do wykorzystywania w swoich przedsięwzięciach lokalnych o charakterze kulturowym charakterystycznych zwyczajów kultury dobrzyńskiej, a także ludowego stroju dobrzyńskiego.

Więcej w galerii zdjęć >>>>>>>>> tu <<<<<<<<<<<

Monday the 12th. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na polityka prywatnosci.

Jesli akceptujesz ciasteczka z tej strony wcisnij.

EU Cookie Directive Module Information